ÇÖL SICAKLARI GELİYOR

Türkiye Afrika Sıcaklarının Etkisi Altına Giriyor!

Çöl sıcakları kapıda. Afrika’da oluşacak tropikal hava kütlesinin Akdeniz’den jet akımları ile Türkiye’ye ulaşacağı bildirildi. Bugünden itibaren etkisini göstermesi beklenen ‘eyyam-ı bahur’ sıcakları, Türkiye’yi önemli derecede etkileyecek.

Yaz mevsiminin en sıcak yaşandığı boğucu ve bunaltıcı günlerini belirtmek için kullanılan terim olan eyyam-ı bahur, Türkiye’de her sene temmuz sonu ağustos başına denk geliyor. Cehennem sıcakları, çöl sıcakları olarak da bilinen eyyam-ı bahur, bu sene de etkili olacak.

METEOROLOJİDEN EYYAM-I BAHUR UYARISI

Eyyam-ı bahurun genellikle temmuz sonu ağustos başlarında hissedildiğini söyleyen Meteoroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir, önemli açıklamalarda bulundu.

‘Eyyam-ı bahur, Afrika üzerinden gelen çok sıcak hava kütleleri ile muson uzantılı Basra alçak basıncının kuvvetli rüzgarla ülkemize taşınan çok etkili olan boğucu sıcaklardır. Küresel İklim değişikliğine paralel olarak metropollerde artık yoğun bir şekilde oluşan ısı adalarının hava sıcaklıklarını katbekat artırması ile cehennem sıcaklıkları veya vahşi sıcaklık oluşturmaktadır’ açıklamalarında bulundu.

AĞUSTOSUN İLK 2 HAFTASI ÇOK SICAK GEÇECEK

Türkiye’nin çöl sıcaklıklarının etkisi altını girdiğini belirten Özdemir, ‘Ülkemizde ağustos ayının ilk 2 haftasında aşırı sıcaklıklar görülecektir. Afrika kıtasının kuzey batısında oluşacak kuvvetli tropikal hava kütleleri Akdeniz üzerinden atmosferin üst seviyelerine taşınarak jet hava akımları ile ülkemizi etkisi altına alacak. Bu cehennemi sıcaklıklar batı bölgelerimizde, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde kavurucu olarak görülecektir.

Ortalama hissedilir sıcaklarlar Akdeniz, Ege ve Güney Doğu’da 38 ile 43 derece arasında değişecek. Nemle birlikte hissedilen sıcaklıklar daha fazla olabilir. İstanbul’da ise 35 ile 39 derece arasında bir sıcaklık olacak. Özellikle cumartesi ve pazar günleri en sıcak günler olacak. Ayrıca bu dönemde Doğu Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi gök gürültülü sağanak yağış alabilir. Bu bölgede sıcaklar 28 ile 30 derece arasında olması bekleniyor’ açıklamasında bulundu.

ORMAN YANGINLARI ÇIKABİLİR

Eyyam-ı bahur sıcaklıkları kaynaklı orman yangınlarının meydana gelebileceğini vurgulayan Özdemir, ‘Bu hassas bölgelerin havadan ve karadan olduğunca yağmurlama su ile takviye yapılarak nem artışının sağlanması gerekmektedir. Ayrıca bu dönemde konvektif fırtınaların oluşma ihtimali yüksek’ açıklamasında bulundu.

KRONİK HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT

Özdemir, ‘Suyumuzu israf etmemeliyiz. Sabah 10.00 -17.00 saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalıdır. Kalp, astım, şeker, sara ve diğer kronik rahatsızlığı olanların ve çocukların bu sıcak havalarda çok dikkatli olması gerekir.

Ayrıca dışarı çıkanlar şemsiyesiz dışarı çıkmasınlar. İnsanlar bol sulu gıdalar alsınlar. Günümüzde deniz kenarında yazlığı olanların artık bol oksijen olan yüksek kesimleri, yaylaları tercih etme meyli artış göstermektedir’ uyarısında bulundu.