TANJU ÖZCAN; “SIĞINMACILARLA İLGİLİ REFERANDUM YAPALIM”

Tanju Özcan; “Sığınmacılar kalsın mı gitsin mi?’ diye referandum yapalım!” çağrısında bulundu

Bolu’da yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergilerine 10 kat zam yapacağını açıklamasından sonra gündeme gelen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, göçmen düşmanı olmadığını belirterek “‘Göçmenler kalsın mı gitsin mi’ diye referandum sandığı kuralım” çağrısında bulundu. 

Göçmen sayısının kontrolsüz şekilde artması ve demografik yapının zarar görmesi sebebiyle Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, şehirdeki tüm yabancıların su faturası ve katı atık vergilerinde 10 kat zam yapacağını açıklamıştı. Açıklamasının ardından kısa sürede tepki çeken Özcan, “Ben göçmen düşmanı değilim. Benim anlatmaya çalışmamın nedeni Türkiye bunu tartışmalı!” dedi ve referandum yapılmasını talep etti.

Tanju Özcan: “Yabancı uyrukluların faturasına 10 kat zam yapılacak, bu misafirlik çok uzadı!”Cumhuriyet’ten İlayda Kaya’ya konuşan Özcan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmediğini ancak parti genel merkezinden destek geldiğini belirtti. Özcan “Meclisin bir devlet politikası oluşturması lazım. Gerekirse ‘göçmenler kalsın mı gitsin mi’ diye halka soralım. Referandum sandığı koyalım ve halk karar versin. Ben cevabı biliyorum ama farklı cevap bekleyenlerin yürekleri yetiyorsa, sandığı koysun” şeklinde konuştu. 

“310 BİN NUFÜSLU BOLU’DA 17 BİNİ AŞKIN GÖÇMEN VAR”
Bolu’da resmî rakamlara göre 17 bin civarında mülteci olduğunu gayrı resmî sayının da bilinmediğini ifade eden Özcan, “Ben göçmen düşmanı değilim. Benim anlatmaya çalışmamın nedeni Türkiye bunu tartışmalı! Bir devlet politikamız olmalı. Yarın Türkiye göçmenden geçilmez bir hale gelecek. Bu eğitimsiz göçmen nüfus Türkiye’de mafya vari işlere girebilir Türkiye’de iç karışıklığa sebep olabilir. Ben sadece bunu anlatmak istedim. Kültürel entegrasyon sağlanamadı. 10 yıldır bunu görüyoruz ve göçmen kabul etmeye devam ediyoruz” dedi. 

Özcan, hakkında açılan soruşturmaya ilişkin “Ben seçilmeden önce yabancı uyrukluların başka yerden yardım alıyorsa yardım etmeyeceğimi söyledim. Bunu hayata geçirdim ve yardımı kestim. Yine nefret suçu gerekçesiyle hakkımda bir sürü suç duyurusunda bulunuldu. Hepsi Cumhuriyet Başsavcılığında toplandı. Birkaç gün önce öğrendiğim kadarıyla savcılık takipsizlik kararı vermiş. Söylediklerimin ve yaptıklarımın suç unsuru bulundurmadığını söylemiş. Benzer şeyleri yeniden yaşıyoruz” ifadelerini kullanırken “Üstelik ben suya ve katı atığa zam yapacağım derken Suriye, Afgan demedim. “Tüm yabancı uyruklar” dedim. Türk ve yabancıların eşit hakları yok. Almanya, İngiltere de aynı sistemi uyguluyor. Ben “Su vermiyorum” demiyorum ki. Ben sadece “Benim vatandaşımdan daha fazla ücret ödeyeceksin” diyorum. Bu da benim hakkım” dedi. 

“ÖNERGE OLARAK SUNACAĞIM”
Su ve katı atık vergisinin yabancılardan daha fazla alınması için Meclis’e önerge sunacağını belirten Özcan “Belediye meclisimizde AKP’li, CHP’li, MHP’li ve İYİ Partili üyeler var. Ben gerekçemi anlatacağım ve takdir sizin diyeceğim. Bu konuda bir devlet politikası geliştirilemezse bu beka sorunuyla ilgili somut bir adım atılamayan Türkiye bunu tekrar tartışsın diye ek önlemler isteyebilirim. Ama şu an yeni bir adım atmayacağım. Benim isteğim bu konunun tartışılmasıydı ve tartışılıyor. Benim kimseye düşmanlığım yok, din kardeşimiz olarak kabul ediyoruz ama bu misafirlik çok uzadı. Bu iş başka noktalara gitmeye başladı” açıklamasında bulundu. 

Afganistan’dan gelenler arasında kadın ve çocuk olmadığını gelenlerin sadece savaşçı kabileler olduğunu söyleyen Özcan, “Onlar savaşmaktan başka hiçbir şey yapmamışlar. Makine teknikerlikleri, herhangi bir meslekleri yok. Hükümet gün gelecek “Ben bu yükü kaldıramıyorum göçmen sayısı çok oldu. Yardımları kesiyorum” dediği noktada ne olacak? Önce dilenmeye başlayacaklar daha sonra birilerini haraca bağlayacaklar. Kaygım bu. Bunun teminatını bana versinler. Ben de susayım ve bir daha konuşmayayım” dedi.