YANGINLARDA SON DURUM

Yangın fırtınası Kütahya, Alanya, Didim ve Bodrum’a da sıçradı

Türkiye’nin dört bir yanında peş peşe yangın haberleri geliyor… Kütahya’nın Emet, Muğla’nın Bodrum ile Köyceğiz, Aydın’ın Didim ve Antalya’nın Alanya ilçelerinde de orman yangınları çıktı. Ekiplerin bölgelerdeki çalışması sonucu iyi haberler geldi. Köyceğiz, Soma, Didim, Emet, Dalaman, Bodrum ve Alanya’daki yangınlar kontrol altına alınırken, diğer bölgelerde çalışmalar sürüyor.

Antalya, Osmaniye, Mersin ve Adana’dan sonra Türkiye’nin birçok kentinde orman yangını çıktı. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen ekipler, yangınlara müdahale ediyor.

BODRUM

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Güvercinlik yakınlarındaki asırlık Halep çamı ormanlarının bulunduğu Kuyucak Mevkii’nde saat 15.00 sıralarında başlayan yangın 22.45 itibariyle kontrol altına alındı ve söndürme çalışmaları başladı.

YANGINLA YOK OLAN ALANA OTEL YAPILMIŞTI

15 Temmuz 2007’de Güvercinlik mahallesinde 100 hektarlık Kızılçam ağaçlarının bulunduğu ormanlık alanda yangın meydana gelmiş, yangın sonucunda 250 hektar orman alanı ile 30 hektara yakın tarım arazisi ve zeytinlik yok olmuştu. Titanic Deluxe Bodrum otelin de bu alan üzerine inşa edildiği biliniyor.

TURİSTİK TESİSLERİN İÇİNE KADAR GİREN ALEVLER KORKU DOLU ANLAR YAŞATTI

Rüzgarın etkisi ile büyük bir hızla büyüyen ve beş yıldızlı üç turistik tesisin bulunduğu otellere yönelen alevler kâbus yaşanmasına neden oldu.

Yüzlerce otel personeli yangına bahçe hortumları, damacanalar, kazma küreklerle müdahale ederken Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait 12 itfaiye aracı ile 18 arazöz, 3 iş makinası ile yaklaşık 100 orman işçisinin müdahale ettiği yangının sonlarına doğru 1 helikopter söndürme çalışmalarına katıldı.

Bodrum’da yangının sıçradığı Titanic Otel daha önce yanan bir ormanlık arazi üzerine inşa edilmişti.

ONLARCA TEKNE, BOT, JET SKİ YARDIMA KOŞTU

Otelleri Bodrum’a bağlayan karayolunun alevler nedeniyle kapanmasından ötürü ekipler uzun süre otele ulaşamadı. Yaklaşık üç bin turist ile 1500‘e yakın otel personeli alevlerden uzak bir noktada toplanırken Güvercinlik, Torba ve Gölköy limanından hareket eden onlarca balıkçı ve tur teknesi, lastik btlar, jet skiler ve sahil güvenlik botları otelin sahiline gelerek turistleri alıp 1,5 mil uzaklıktaki Güvercinlik sahiline ulaştırdılar.

12 KİŞİ YARALANDI, KARAYA ÇIKARILAN TURİSTLER BAYGINLIK GEÇİRDİ

Alevlere müdahale eden 12 otel perosneli yaralanırken, tekne ve botların kurtardığı turistlerden 16 tanesi baygınlık geçirerek karada bekleyen ambulanslarda tedavi altına alındı. Üç turistin ambulans ile hastaneye kaldırıdığı belirtildi. Bazı turistlerin otelden ayrılırken yanlarına bavullarını aldıkları görüldü.

Ukrayna’dan tatile gelen Kruseva Nadia (35) “Eşimle balayına gelmiştik, önce dumanlardan adından birden alevler otelin etrafını sardı, Karayolunun kapandığını gördük, ardından plaja kadar alevler yangın çıkardı, çok hızlı ve organize bir şekilde yapılan kurtarma operasyonu sayesinde hayattayız, balıkçılar tekneciler çok yardımcı oldu” dedi.

BALIK ÇİFTLİĞİ TESİSİ ZARAR GÖRDÜ

Jandarma, polis ve trafik ekiplerinin büyük güvenlik önlemi aldığı yangında yaklaşık 40 hektarlık alan kül olurken yangının birkaç noktan birden çıktığı belirtildi. Güvercinlik sahilinde bulunan özel bir şirkete ait balık çiftliği yem ve kuluçkahanesindeki tesislerin bir bölümü yanarak zarar gördü. Yaklaşık 3 saatte kısmen kontrol altına alınabilen yangın ile ilgili soğutma çalışmaları devam ederken, karaya çıkarılan turistler ilçedeki muhtelif otellere yönlendirildi.

KILIÇDAROĞLU BİLGİ ALDI

Yaşanan orman yangınları nedeniyle Antalya ve Muğla’da belediye başkanlarını arayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada ,“29 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 14.58 sıralarında, Muğla ili, Milas ilçesi, Güvercinlik-Kuyucak mevkiindeki ormanlık alanda çıkan orman yangını ile ilgili olarak mülhakatımız Milas Cumhuriyet Başsavcılığımızca resen ivedi olarak soruşturma başlatılmıştır. Başsavcılığımızın talimatı ile orman yangınının başladığı ve güzergâhındaki yerlerle ilgili detaylı bir şekilde inceleme ve delillerin araştırılmasına yönelik soruşturma işlemleri çok yönlü ve titizlikle devam etmektedir” ifadelerine yer verildi. YAŞAR ANTER /BODRUM

DİDİM, ALANYA, EMET VE DALAMAN’DAKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Didim ilçesi Efeler Mahallesi Mesut tatil sitesi ile İmbat siteleri arasındaki makilik ve zeytinlik alanda çıkan yangın kontrol altına alandı. Rüzgarında etkisiyle hızla yayılan yangına Aydın Büyükşehir Belediyesi Didim İtfaiye Amirliği ve Orman Genel Müdürlüğü ekiplerince havadan ve karadan müdahale edilerek kontrol altına alındı.

Yangında 150 hektarlık makilik alan küle döndü. Söndürme çalışmalarını Didim Kaymakamı Halil Avşar, Didim Belediye Başkanı A.Deniz Atabay, Didim Emniyet Müdürü Yunus Dinç yakından takip etti.

Antalya’nın Alanya ilçesi Yeniköy Çakallık mevkiinde 2 ayrı yerde çıkan orman yangını 3 saat süren çalışmanın ardından kontrol altına alındı. Yangına iki helikopter 5 arazöz ve çok sayıda itfaiye aracı katıldı.

Alanya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yangınla ilgili soruşturma başlatıldı. Başsavcılıktan yapılan açıklamada, “2021 tarihinde Alanya ilçemizde çıkan orman yangını ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca derhal soruşturma başlatılmış olup soruşturma tüm yönleriyle ve titizlikle sürdürülmektedir.” denildi

EMET’TEKİ YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Kütahya Emet ilçesine bağlı Samrık Köyü’nde ormanlık alanda çıkan yangın kontrol altına alındı. Soğutma çalışmalarının yapıldığı yangında 5 hektarlık karaçam ormanının zarar gördüğü öğrenildi.

Kütahya Emet ilçesi Samrık Köyü yakınlarındaki karaçam ormanlarında bugün saat 13.00 sıralarında başlayan orman yangını kontrol altına alındı. Yangında 5 kektarlık alan zarar gördü.

KISA SÜREDE YAYILDI

Henüz çıkış sebebi belirlenemeyen orman yangınını gören vatandaşların ihbarı üzerine yangına ilk olarak Kütahya Emet ilçe Orman Müdürlüğü ekipleri müdahale etti. Kısa sürede yayılan yangına, Emet Belediyesi, Çavdarhisar Belediyesi, Kütahya Belediyesi, Hisarcık Belediyesi itfaiye ekipleri ile Kütahya orman ilçe müdürlüğüne bağlı arasözler sevk edildi. Bir yangın söndürme helikopteriyle müdahalede bulunulan yangına, bölge halkı da yangını söndürme çalışmalarına destek verdi.

5 HEKTARLIK ALAN YANDI

Yerleşim yerlerine yönelik bir tehdit oluşturmayan yangın, akşam saat 17.00 sıralarında kontrol atına alınabildi. Soğutma çalışmalarının devam ttiği yangında 5 hektarlık karaçam ormanının zarar gördüğü öğrenildi

VALİ ÇELİK: SABOTAJ ŞÜPHESİ YOK

Kütahya Valisi Ali Çelik, Emet ilçesine bağlı Samrık köyü yakında kontrol altına alınan orman yangını bölgesinde incelemelerde bulundu.

Yangının dağlık bölgede çıktığını ve bir sabotaj izine rastlamadıklarını kaydeden Vali Çelik, şunları söyledi:

* Yangın girilmesi zor bir yamaçta başladı. Orman gözetleme kulelerindeki görevlilerin yangını fark etmesiyle bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi.

* Yangın orman bölge personelleri ve çevredeki vatandaşların müdahalesiyle kısa sürede kontrol altına alındı. Ekiplerimizin müdahalesi sürüyor.

* Yangın ihbarının hemen ardından hem jandarma hem de emniyet ekiplerimiz çıkış nedeniyle ilgili çalışma başlattı. Yangının dağ yamacındaki sarp bir bölgede başlaması ve şu ana kadar sabotaja rastlanmaması doğal yollarla çıktığını işaret ediyor.

ORMAN YANGINLARINA TEDBİRLER ALINDI

Domaniç Kaymakamlığı geniş orman alanlarına sahip ilçede orman yangınlarını önlemek amacıyla yeni tedbirler alındığını açıkladı.

İlçedeki tüm ormanların kulelerden özel kameralarla takip edileceği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

* Ormanlarda var olan foto kapanlara ek olarak yeni foto kapanlar eklenecek. Tüm ormanlarımız kulelerden özel kameralarla takip edilecek. Kritik bölgelerde drone ile havadan denetimler artacak.

* Orman Muhafaza Görevlileri ve İlçe Jandarma timleri özellikle mesire alanlarında denetimlerini artıracak. Muhtarlar, ormanlarını denetlemekle yükümlü tutulacak. Çobanlar ile kurulacak iletişimle, ormanlarda ateş yakanlar ve şüpheli kişilerin takibi sağlanacak.

* Mesire alanlarının dışında mangal, piknik yapmak, ormana girmek kesinlikle yasak ve girenlere ağır cezalar uygulanacak.

Domaniç Kaymakamı Muhammed Enes İpek, doğal güzelliği ve ormanlarıyla dikkat çeken ilçede bir tek ağaca bile zarar gelmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Kaymakam İpek, “Yaz sıcaklarında gölgesine sığındığımız, ürettiği oksijenle nefes aldığımız, ormanlarımızı korumak hepimizin görevi. Orman yangınları için en hassas dönemleri yaşadığımız bu günlerde lütfen her birimiz birer orman muhafaza görevlisi birer jandarma olalım” dedi.

DALAMAN’DA SON DURUM

Dalaman’ın Akçataş Mahallesi’nde de yangının başlaması sonucu ekipler harekete geçti. Mopak Kağıt Fabrikası’nda 25 Haziran’da başlayan ve yaklaşık 1 hafta boyunca söndürme çalışmaları yapılan alana yakın bir noktada çıkan yangın bölgede büyük tedirginliğe neden oldu.

Kağıt Fabrikası ile Tarım Açık Cezaevi sınırının bulunduğu alandaki yangına Dalaman ve Ortaca’dan ekiplerin müdahale ettiği öğrenildi. Kısa sürede kontrol altına alınan yangında 2 dönümlük alanın zarar gördüğü öğrenildi.

Bu arada yangının çıktığı bölgede ana trafolarının bulunması nedeniyle, Dalaman, Dalaman Havalimanı, Ortaca ve Fethiye’nin Göcek Mahallesi’nde elektrik kesintisi uygulandı.

6 SAATTE KONTROL ALTINA ALINDI

Köyceğiz ilçesindeki makilik alanda çıkan yangına 1 helikopter, 3 arazöz, 2 iş makinesi ve 27 orman işçisi takviye olarak gönderildi.

Helikopterin devreye girmesiyle sarp arazideki alevlere etkili şekilde müdahalede bulunuldu.

Alevler, karadan ve havadan müdahale ile yaklaşık 6 saatte kontrol altına alındı. Bölgede soğutma çalışmaları sürüyor.

MANİSA SOMA’DA YANGIN

Manisa’nın Soma ilçesine bağlı tarihi Darkale Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda akşam saatlerinde yangın başladı.

Yangının başlaması üzerine vatandaşlar ve jandarma ekipleri ilk müdahaleyi yaparken, Orman İşletmeye bağlı 8 arazöz de söndürme çalışmalarına başladı.

Bakan Pakdemirli, Soma yangınının kontrol altına alındığını duyurdu.